Ολυμπιακός – Προμηθέας: Έκλεισαν ραντεβού με τον Παναθηναϊκό στον τελικό οι «ερυθρόλευκοι» (βίντεο)

Φωτ. EUROKINISSI

Ο τελικός του κυπέλλου θα πραγματοποιηθεί αύριο, Κυριακή, στις 7 μ.μ. στα «Δύο Αοράκια»

Πατώντας «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 91-77 επί του Προμηθέα Πάτρας στον δεύτερο ημιτελικό που διεξήχθη στο Ηράκλειο Κρήτης και προκρίθηκε στον τελικό του ΟΠΑΠ Final 8 Κυπέλλου Ανδρών, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό που νωρίτερα κέρδισε τον Άρη.

Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί αύριο, Κυριακή, στις 7 μ.μ. στα «Δύο Αοράκια».

Οι «αιώνιοι» θα «κονταροχτυπηθούν» στον τελικό του κυπέλλου για 11η φορά στην ιστορία τους.

Παρά το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, ο Προμηθέας έβαλε δύσκολα στους Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο, μένοντας κοντά στο σκορ. Μάλιστα, η ομάδα της Πάτρας πήρε το προβάδισμα στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου με 29-30. Τελικά, οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +4 (40-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό, καθώς ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο παρκέ, πετυχαίνοντας 30 πόντους και ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Με 15 πόντους και 2/2 τρίποντα, ο Φιλίπ Πετρούσεφ οδήγησε την «ερυθρόλευκη» επίθεση, έχοντας συμπαραστάτες τους επίσης διψήφιους Μουστάφα Φαλ (11π.), Άλεκ Πίτερς (10π.), Μόουζες Ράιτ (10π.) και Τόμας Ουόκαπ (10π.).

Από τους Αχαιούς ξεχώρισαν οι Άντονι Κάουαν (20π.) και Καμ Ρέινολντς (19π.).