Μπάσκετ: Στον τελικό του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» νίκησαν ύστερα από δυνατό παιχνίδι τον Άρη και προκρίθηκαν για 27η φορά στον καταληκτικό αγώνα του θεσμού

Ο Παναθηναϊκός είναι ο πρώτος φιναλίστ στο εφετινό Κύπελλο Ελλάδας. Οι «πράσινοι» νίκησαν στο Ηράκλειο τον Άρη με 76-65 στον πρώτο ημιτελικό κι εξασφάλισαν την 27η παρουσία τους στον τελικό της διοργάνωσης.

Αντίπαλός τους αύριο (18/2) θα είναι ο νικητής από το δεύτερο παιχνίδι, που ξεκίνησε στις 21:00 ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Προμηθέα Πατρών.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι με σκληρές άμυνες, νεύρα και τεχνικές ποινές το «τριφύλλι» επικράτησε κυρίως χάρη στην ποιότητα κάποιων παικτών του, προεξάρχοντος του Ναν που σημείωσε 20 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τον Βιλντόζα (ενόχληση στο αριστερό γόνατο) ενώ είδε τον Λεσόρ να αποβάλλεται στη δεύτερη περίοδο με δύο τεχνικές ποινές.

Από τον Άρη, που υπέπεσε σε 17 λάθη, κορυφαίος ήταν γι΄ ακόμα μια φορά ο Τολιόπουλος που σταμάτησε στους 21 από τους οποίους τους 17 είχε πετύχει στο πρώτο ημίχρονο.