Πρώτη νίκη για το νέο Παναθηναϊκό

Η ομάδα του Αταμάν νίκησε στο ΟΑΚΑ την Μπάγερν Μονάχου του Λάσο με 78-71 σημειώνοντας την πρώτη επιτυχία της στην εφετινή Ευρωλίγκα.

«Έσπασε το ρόδι» ο Παναθηναϊκός στην εφετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ με 78-71 της Μπάγερν Μονάχου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Οι «πράσινοι» πήραν μια καλή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (23-11) αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, καθώς οι σκληροτράχηλοι Γερμανοί βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν και να επιστρέψουν, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να προηγηθούν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός περνούσε με double score (28-14), όμως με τον Μπολμάρο στο σκοράρισμα και τον Ιμπάκα στην άμυνα έγινε το 32-28, για να κλείσει το ημίχρονο με 37-30 χάρη στο τρίποντο του Μαντζούκα.

Τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ επέτρεψαν στους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να ανανεώνουν επιθέσεις και στον Γκιφάι να γράψει το 47-44, ενώ ο Μπούκερ έκανε το 50-48, για να λήξει η τρίτη περίοδος με φόλοου του Λεσόρ (54-48).

Με καλάθι του Γκραντ ήρθε το 70-59, ο Μπόνγκα με τρίποντο μείωσε σε 72-62 και με σερί 9-0 η Μπάγερν μείωσε σε 74-71, με γκολ- φάουλ του Μπόνγκα. Ο Γκραντ ευστόχησε σε 2/2 βολές, η Μπάγερν έχασε το τρίποντο και ο Γκριγκόνις κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το τελικό 78-71.

Ο Λεσόρ είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, 14 ο Γκραντ, 11 ο Γκριγκόνις και 10 ο Χουάντσο, ενώ ο νεαρός Μαντζούκας μέτρησε 3/3 τρίποντα. Για τη γερμανική ομάδα 19 πόντους πέτυχε ο Μπολμάρο, 11 ο Μπούκερ και 10 ο Μπόνγκα.