Τότεναμ: Δεύτερη σερί νίκη, έπιασε κορυφή και περιμένει

REUTERS/David Klein

Ακόμη μια νίκη για την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου

Στην κορυφή της Premier League ανέβηκε η Τότεναμ, έστω και προσωρινά. Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου πέρασε νικηφόρα με 2-0 από το «Βιτάλιτι» επί της Μπόρνμουθ και τώρα περιμένει τα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής.

Τα «Σπιρούνια» προηγήθηκαν στο 17ο λεπτό. Ο Παπέ Ματάρ Σαρ με ωραία ενέργεια βρήκε τον Τζέιμς Μάντισον, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Νέτο για το 0-1.

Σε δύο περιπτώσεις, ο Ριτσάρλισον (40’, 42’) απέτυχε να διπλασιάσει τα γκολ των φιλοξενούμενων ενώ τα «κερασάκια» είχαν την κορυφαία ευκαιρία τους στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον κεραυνό του Φίλιπ Μπίλινγκ να περνάει ελάχιστα έξω από την εστία της Τότεναμ.

Ανάλογη κατάληξη είχε και το διαγώνιο σουτ του Αντουάν Σεμένιο στο 56’. Κι αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, έγινε το 0-2. Η κάθετη πάσα του Ντέστινι Ουντότζι βρήκε σε ετοιμότητα τον Ντέγιαν Κουλουσέφσκι που πλάσαρε για το 0-2 τον Νέτο.

Αν δεν ήταν κι ο τραυματισμός του Ουντότζι, θα ήταν όλα ιδανικά για την ομάδα του Λονδίνου.