Σφιόντεκ εναντίον Μούχοβα στον τελικό του Ρολάν Γκαρός

REUTERS/Kai Pfaffenbach

Η Πολωνή νίκησε την Βραζιλιάνα Μάια και η Τσέχα την Σαμπαλένκα.

Η Ίγκα Σφιόντεκ θα υπερασπιστεί τον τίτλο της στο Ρολάν Γκαρός.

Παρά την καθυστερημένη εκκίνηση σε κάθε σετ, η Νο1 τενίστρια της παγκόσμιας κατάταξης νίκησε με 6-2, 7-6/7 στον πιο περίπλοκο αγώνα της στο δεκαπενθήμερο, με αντίπαλο μια επιθετική και μαχητική Μπεατρίς Χαντάντ Μάια.

Στον τελικό του Σαββάτου θα αντιμετωπίσει την Τσέχα Καρολίνα Μούχοβα, η εκπληκτική πορεία της οποίας στο γαλλικό Όπεν ξεκίνησε με τον αποκλεισμό της Μαρίας Σάκκαρη στον πρώτο γύρο και συνεχίστηκε απόψε απέναντι στο Νο2 του κόσμους, Αρίνα Σαμπαλένκα (7-6, 6-7, 7-5).

Για να φτάσει στο θρίαμβο, η Μούχοβα χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή της ζωής της, καθώς με το σκορ ισόπαλο 1-1 στα σετ και στο τρίτο πίσω με 2-5, πήρε πέντε συνεχόμενα γκέιμ για το 7-5 και τη νίκη, ύστερα από 3,5 ώρες!