Ξαναπήρε προβάδισμα ο Παναθηναϊκός

Το Περιστέρι ήταν ανταγωνιστικό στο πρώτο ημίχρονο (49-49) αλλά στην επανάληψη καθηλώθηκε.

Μια νίκη πριν από τους τελικούς της Α1 Ανδρών, βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, που ξαναπήρε προβάδισμα απέναντι στο Περιστέρι, στην ημιτελική αυτή σειρά των πλέι οφ.

Οι «Πράσινοι» επικράτησαν με 89-80 στον τρίτο αγώνα, στο ΟΑΚΑ και το Σάββατο (27/5, 19:15) θα προσπαθήσουν να τελειώσουν με την πρόκριση μέσω του τέταρτου παιχνιδιού, που θα διεξαχθεί στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Ο Γκριγκόνις με 20 πόντους οδήγησε την επίθεση του Παναθηναϊκού, με τον Λι να προσθέτει 16. Από το Περιστέρι ξεχώρισε ο Φρανσίσκο με 19 πόντους, αλλά μόλις έναν στην καθοριστική τρίτη περίοδο, όταν η ομάδα του έχασε την επαφή στο σκορ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (49-49), αλλά στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός έκανε εύκολη τη ζωή του ξεκινώντας από την άμυνα. Η διαφορά αυξανόταν συνεχώς στην τρίτη περίοδο (76-59 στο 30΄), ενώ το προβάδισμα έφτασε ως το +21 (83-62 στο 32΄).

Ακολούθησε ένα διάστημα χαλάρωσης, οι «Κυανοκίτρινοι» μείωσαν αλλά ουσιαστικά δεν απείλησαν ποτέ τους «Πράσινους» στο β΄ ημίχρονο.