Έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε το Περιστέρι

Η ομάδα του Σπανούλη αυτή τη φορά έπαιξε άμυνα, εγκλώβισε τον Παναθηναϊκό και ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών σε 1-1.

Η «αεράμυνα» του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ μεταβλήθηκε σε «μπετόν αρμέ» απόψε και ο Περιστέρι θριάμβευσε με 73-58 απέναντι στον Παναθηναϊκό στο «Ανδρέας Παπανδρέου» και ισοφάρισε σε 1-1 τους «Πράσινους» στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 6-0 και 9-2, αλλά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν την μπάλα κοντά στο καλάθι και με επιμέρους 9-1 προσπέρασαν με 11-10.

Στη συνέχεια κυριάρχησαν οι δυνατές άμυνες και η αστοχία, με το Περιστέρι να κλείνει το ημίχρονο στο +4 (33-29), για να φτάσει τη διαφορά στο +10 (39-29) στο 32ο λεπτό με τρίποντο του Ντένμον.

Στην τρίτη περίοδο οι «Κυανοκίτρινοι» έτρεξαν επιμέρους σκορ 26-14 και η λήξη της τους βρήκε στο +15 (61-46). Ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του και με σερί 9-0 μείωσε σε 55-61 (34΄) αλλά η προσπάθεια έμεινε ημιτελής, καθώς το Περιστέρι ανέκαμψε, είχε λύσεις κι έφτασε στη νίκη χωρίς άγχος.