Ο Ολυμπιακός κόντρα στη Ρεάλ στο μεγάλο τελικό της Euroleague

(LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε στον ισπανικό εμφύλιο τη Μπαρτσελόνα με 78-66 και για τέταρτη φορά θα διεκδικήσει με τον Ολυμπιακό τη κορυφή του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Σαραγόσα, Λονδίνο, Μαδρίτη και τώρα Κάουνας. Μετά το 1995, το 2013 και το 2015, Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης θα διεκδικήσουν ξανά σε έναν μεγάλο τελικό τη κορυφή του ευρωπαϊκού μπάσκετ το βράδυ της Κυριακής στις 20:00. Οι Μαδριλένοι επιβλήθηκαν επί της Μπαρτσελόνα στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 με 78-66 και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες προχώρησαν χέρι-χέρι και το 18-18 τα λέει όλα για την απόλυτη ισορροπία πάνω στο παρκέ. Στη δεύτερη περίοδο η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με +7(32-25) στο 15′ και το ημίχρονο την βρήκε μπροστά με 42-36. Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ έβγαλε αντίδραση και με ένα επιμέρους σκορ 22-13 κατάφερε στο 30′ να είναι μπροστά με 58-55.

Στη τελευταία περίοδο το μπασκετικό ξύλο πήγε… σύννεφο, με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο και τον ημιτελικό να θυμίζει θρίλερ, στο απόλυτο ισπανικό ντέρμπι.

Με το σκορ στο 58-58 ο 37χρονος Σέρχι Ροντρίγκεθ έβαλε εννιά συνεχόμενους πόντους, θυμήθηκε τα ένδοξα νιάτα του και έστειλε την Ρεάλ στο +7(67-60) πέντε λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Aπό την στιγμή που ξέφυγε σε ένα τόσο κομβικό σημείο, η Ρεάλ κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό της Κυριακής, εκεί όπου την περιμένει ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 78-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-36, 55-58, 66-78.