Αγκαλιά με την Ευρώπη ο Άρης

Οι «κίτρινοι» νίκησαν με 3-0 τον Βόλο στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας και ξέφυγαν από τους αντίπαλούς τους 4 βαθμούς.

Ο Άρης νίκησε με 3-0 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό στάδιο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι οφ κι «αγκάλιασε» την έξοδο στην Ευρώπη (προκριματικά Conference League) με το πρώτο τρίποντο στο μίνι πρωτάθλημα, καθώς αποσπάστηκε 4 βαθμούς από τους Θεσσαλούς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν  μονόλογος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό όταν από πάσα του Πάλμα ο Νταρίντα με δυνατό δεξί σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Κότνικ για το 0-1.

Ο Βόλος προσπάθησε για το γρήγορο γκολ στην επανάληψη, χάνοντας ευκαιρίες με τους Τσιρίνος (49΄), Οζέγκοβιτς (51΄) και Ντέλετιτς (54΄), ενώ στο 67΄ ο Σι δεν πρόλαβε για εκατοστά την μπαλιά του Ντέλετιτς.

Τελικά το γκολ ήρθε στην απέναντι εστία: στο 77΄ ο Εμπακατά βρήκε με κάθετη πάσα τον Καμαρά και ο Μαυριτανός επιθετικός νίκησε στην έξοδο τον Κότνικ για το 0-2.

Δύο λεπτά αργότερα ο Καμάτσο ανατράπηκε στην περιοχή από τον Πίρινεν, ο διαιτητής Ευαγγέλου έδειξε την άσπρη βούλα και ο Καμαρά ευστόχησε για το τελικό 0-3.