Πρώτο βήμα για τα ημιτελικά από τον Παναθηναϊκό

Χωρίς να κινδυνέψει σε κανένα σημείο του αγώνα ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Κολοσσό στο ΟΑΚΑ και χρειάζεται άλλη μια νίκη στη Ρόδο για την πρόκριση στους «4».

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το «δεξί» στα πλέι οφ της Basket League, επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ με 85-76 και κάνοντας το 1-0, με αποτέλεσμα να χρειάζεται άλλη μια νίκη για την πρόκριση στους ημιτελικούς.

Οι «πράσινοι» είχαν εξαρχής το προβάδισμα (18-8 στο 6΄), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ακολουθούσαν το πλάνο τους και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε προηγούμενο το «τριφύλλι» με 24-18, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 45-36.

Η διαφορά έφτασε στο +15 (66-51) στο 28΄ αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν παρέδωσαν τα όπλα και πλησίασαν στους 5 πόντους στο 35΄ (72-67) με τον Γιανγκ.

Μετά το τάιμ άουτ του Χρήστου Σερέλη ακολούθησαν δύο τρίποντα και 2/2 βολές από τον Μπέικον για το 80-67, που ουσιαστικά σήμανε και το φινάλε του αγώνα.

Ο Παπαγιάννης είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ουίλιαμς 15 πόντους και ο Μπέικον 15 πόντους και 6 ασίστ για τη νικήτρια ομάδα.

Από τον Κολοσσό ξεχώρισαν οι Κόφι (18π., 8 ριμπάουντ) και Γιαννόπουλος (18π. με 5/9 τρίποντα), ενώ τραυματίστηκε στην πρώτη περίοδο και δεν επέστρεψε ο Ντίξον.