Ο Ολυμπιακός πήρε το αιώνιο ντέρμπι της Euroleague

(ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Με τους Ουόκαπ και Μπλακ να πραγματοποιούν φοβερή εμφάνιση, ο Ολυμπιακός νίκησε 81-73 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ.

Ερυθρόλευκο βάφτηκε το αποψινό ντέρμπι αιωνίων της Euroleague. Ο Ολυμπιακός νίκησε 81-73 τον Παναθηναϊκό και παρέμεινε στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι Πειραιώτες είχαν σε τρομερό βράδυ τους Τόμας Ουόκαπ και Ταρίκ Μπλακ. Ο πρώτος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 11 πόντους, 13 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα σε μία μυθική εμφάνιση ενώ ο δεύτερος είχε 21 πόντους. Aπό κοντά και ο Βεζένκοβ με 19.

Πόντο-πόντο πήγαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος πίσω από την γραμμή του τριπόντου(0/4), ο Παναθηναϊκός κατάφερε να εκμεταλλευθεί τον Γκουντάιτις, ο οποίος πήρε περισσότερο χρόνο λόγω των δύο γρήγορων φάουλ του Παπαγιάννη και οι ”πράσινοι” στο 10′ ήταν μπροστά στο σκορ με 17-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αρχικά με 22-16, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 28-25 με πρωταγωνιστή τον Μπλακ αλλά οι ”πράσινοι” βρήκαν λύσεις στο φινάλε και πήγαν στο ημίχρονο μπροστά με 38-33. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τα δύο πρώτα δεκάλεπτα με 0/10 τρίποντα, με τον Παναθηναϊκό να έχει περισσότερα ριμπάουντ(21-15) και κορυφαίους τους Μπέικον και Γκουντάιτις.

Στην έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά άμεσα με 39-38 χάρη σε έξι πόντους του Βεζένκοβ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με το εκρηκτικό της ξεκίνημα πήρε το μομέντουμ και ξέφυγε με πέντε πόντους στο 23′, 44-39, έχοντας τρέξει ένα σερί 11-1, εκμεταλλευόμενη την υπεροπλία της μέσα στη ρακέτα. Η άμυνα των Πειραιωτών έκλεισε για τα καλά, ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση και γρήγορα η διαφορά ανέβηκε στο +9 για τον Ολυμπιακό, 55-46 στο 29′. O Oυόκαπ με 7 ασίστ σε εκείνο το διάστημα έκανε την διαφορά.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε μεταμορφωμένος στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα σερί 8-0 έφερε το παιχνίδι στον πόντο. Στο 36′ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 68-67 και ένα τρομερό τρίποντο του Βεζένκοβ ανέβασε την διαφορά στο +4, 71-67. Ένα λεπτό πριν το φινάλε το σκορ ήταν στο 75-72 με τον κορυφαίο του ματς, Ουόκαπ να πετυχαίνει ένα κρίσιμο τρίποντο από την γωνία, να κάνει το 78-72 και να ”κλειδώνει” επί της ουσίας την νίκη για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός, τελικά, επικράτησε με 81-73 και παρέμεινε στη κορυφή της Euroleague, με την 13η συνεχόμενη νίκη του επί του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73.