Με υπογραφή Παυλίδη ο άθλος της Αλκμάαρ απέναντι στη Λάτσιο

REUTERS/Piroschka Van De Wouw

Ο Έλληνας διεθνής σέντερ φορ οδήγησε τους Ολλανδούς στην έκπληξη των «16» στο Europa Conference League, σκοράροντας και στα δύο παιχνίδια με την ομάδα της ιταλικής πρωτεύουσας.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης σημείωσε δύο γκολ στις δύο αναμετρήσεις με τη Λάτσιο, που έληξαν με πανομοιότυπες νίκες της Αλκμάαρ (2-1), οδηγώντας την ομάδα του στα προημιτελικά του Europa Conference League

Και όμως, ο αγώνας-ρεβάνς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «Λατσιάλι» που άνοιξαν το σκορ «AFAS Stadion» με τον Φελίπε Άντερσον στο 21ο λεπτό.

Οι Ιταλοί δεν κατόρθωσαν ωστόσο να προφυλάξουν το προβάδισμα για πολύ, αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κάρλσον στο 28΄ και ο Παυλίδης τούς έδωσε τη χαριστική βολή στο 62΄ με το 19ο φετινό γκολ του σε 28 αγώνες, σε όλες τις διοργανώσεις.

Η Γουέστ Χαμ νίκησε στο Λονδίνο με 4-0 την ΑΕΚ Λάρνακας, που κατέρρευσε μετά την αποβολή του Γκουστάβο στο 44΄και προκρίθηκε με δύο νίκες (2-0 στην Κύπρο).

Επίσης με δύο νίκες προκρίθηκαν οι Φιορεντίνα, που συνέτριψε 4-1 τη Σίβασπορ στην Τουρκία (1-0 το πρώτο ματς), Λεχ Πόζναν, η οποία πέρασε με 3-0 από την έδρα της Τζουργκάρντεν (2-0 στην Πολωνία) και Νις, που επιβλήθηκε με 3-1 της Σερίφ Τιράσπολ στη Γαλλία (1-0 ο πρώτος αγώνας).

Μεγάλη πρόκριση για την Άντερλεχτ που νίκησε στο «Θεράμικα» 1-0 τη Βιγιαρεάλ (1-1 στις Βρυξέλλες), ενώ Μπασακσεχίρ και Σλόβαν την… «πάτησαν» στο γήπεδό τους.

Οι Τούρκοι είχαν φύγει με 1-1 στο πρώτο παιχνίδι με τη Γάνδη στο Βέλγιο αλλά συνετρίβησαν στη ρεβάνς με 4-1, ενώ η ομάδα της Μπρατισλάβα παρότι προηγήθηκε 2-0 μόλις στο 17΄ απέναντι στη Βασιλεία ισοφαρίστηκε σε 2-2 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (όπως και το σκορ του πρώτου ματς), με τους Ελβετούς να περνούν με 4-1 στα πέναλτι.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Μπασακσεχίρ-Γάνδη 1-4 (88΄ Γιανουζάι – 31΄, 32΄, 34΄ Ορμπάν, 37΄ Κάιπερς)
  • Σίβασπορ-Φιορεντίνα 1-4 (35΄ Ερντογάν – 44΄ Καμπράλ, 62΄ Μιλένκοβιτς, 79΄ αυτ. Γούτας, 89΄ Καστροβίλι)
  • Τζουργκάρντεν-Λεχ Πόζναν 0-3 (77΄ Μαρτσβίνσκι, 90΄+1΄ Κβεκβεσκίρι, 90΄+2΄ Σκόρας)
  • Σλόβαν Μπρατισλάβα-Βασιλεία 1-4 πεν. (11΄ Αμπουμπακάρι, 17΄ Κούτσκα – 53΄ Καλαφιόρι, 90΄+3΄ Αμντούνι)
  • Αλκμάαρ-Λάτσιο 2-1 (28΄ Κάρλσον, 62΄ Παυλίδης – 21΄ Φελίπε Άντερσον)
  • Γουέστ Χαμ-ΑΕΚ Λάρνακας 4-0 (21΄ Σκαμάκα, 47΄, 49΄ Μπόουεν, 65΄ Μουμπάμα)
  • Βιγιαρεάλ-Άντερλεχτ 0-1 (73΄ Σλιμανί)
  • Νις-Σερίφ Τιράσπολ 3-1 (30΄ Λαμπόρντ, 53΄ Μοφί, 79΄ Μπραχίμι – 55΄ Ταπσόμπα)