Στάση… Φλωρεντία για τη Μίλαν

REUTERS/Jennifer Lorenzini

Η Φιορεντίνα σταμάτησε το σερί των τεσσάρων νικών που έτρεχαν οι Λομβαρδοί με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ένα στο ξεκίνημα κι ένα στο λυκόφως του, η Φιορεντίνα νίκησε με 2-1 στο «Αρτέμιο Φράνκι» την πρωταθλήτρια Μίλαν για την 25η αγωνιστική στη Serie A, τερματίζοντας το νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων των «Ροσονέρι».

Ο Νίκολας Γκονζάλες έβαλε τους «Βιόλα» μπροστά στο σκορ τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του β΄ ημιχρόνου από τα 11 βήματα ξεγελώντας τον τερματοφύλακα της Μίλαν Μάικ Μαϊνιάν, στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του Βιντσέντζο Ιταλιάνο μετά την παράβαση του Φικάγιο Τομόρι στον Τζόναθαν Ικονέ.

Η Φιορεντίνα διπλασίασε το προβάδισμά της τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα με κεφαλιά του Λούκα Γιόβιτς, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με εκπληκτικό σουτ του Τεό Ερναντέζ.

Η Μίλαν παραμένει τέταρτη στη βαθμολογία με 47 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την τρίτη Ίντερ που υποδέχεται τη Λέτσε την Κυριακή, ενώ η Φιορεντίνα είναι 12η με 31 βαθμούς.