Σούπερ νίκη με ονειρώδη ανατροπή η ΑΕΚ

Η Ένωση είχε βρεθεί να χάνει από τη Λιμόζ ακόμη και με διαφορά 20 πόντων, αλλά τελικά επικράτησε με +10.

Μεγάλη νίκη επί της Λιμόζ πανηγύρισε η ΑΕΚ, τη δεύτερη σε τρεις αγώνες στον 11ο όμιλο στη φάση των «16» του Basketball Champions League.

Η Ένωση επιβλήθηκε της γαλλικής ομάδας με 82-72 κι έκανε το 2-1 στον όμιλό της, αλλά για να φτάσει στην επιτυχία και μάλιστα με διαφορά χρειάστηκε να ανατρέψει το -20 που βρέθηκε να χάνει στη δεύτερη περίοδο (17-37 στο 13΄).

Κλειδί ήταν η αμυντική προσήλωση των «κιτρινόμαυρων» στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με τους «Λιμουζό» σταθερά μπροστά στο σκορ η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (66-67) στο 34΄, με τον Μάιλς.

Ακολούθησε ένα εμφατικό σερί 11-0 και το 66-68 έγινε αίφνης 77-68 δύο λεπτά πριν από το τέλος, για να γραφτεί το τελικό σκορ με τρίποντο του Γουίλιαμς στην εκπνοή.

Οι Μίτσελ με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και Μάιλς με 20 πόντους (7/11 σουτ), ήταν οι κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας.

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γκρέιβς με 20 πόντους και ο Ουγκολίν με 12.