Επιταχύνει για το πρωτάθλημα η «Μπάρτσα»

REUTERS/Albert Gea

Η ομάδα του Τσάβι νίκησε τη Σεβίλλη με 3-0 και αποσπάστηκε οκτώ βαθμούς από τη δεύτερη Ρεάλ, που έχασε το απόγευμα της Κυριακής στη Μαγιόρκα.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 3-0 τη Σεβίλλη στο «Καμπ Νου» με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής στη La Liga και διεύρυνε τη διαφορά στην κορυφή του πίνακα στους 8 βαθμούς από τη (δεύτερη) Ρεάλ Μαδρίτης, που ηττήθηκε (0-1) στη Μαγιόρκα το απόγευμα.

Παρά τον τραυματισμό στον αριστερό αστράγαλο του Σέρχιο Μπουσκέτς και την αλλαγή του από τον Φρανκ Κεσιέ μόλις στο 8ο λεπτό, οι Καταλανοί βγήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 58΄ ο Κεσιέ έδωσε μια τέλεια μπαλιά στον Ζόρντι Άλμπα που άνοιξε το σκορ, στη συνέχεια ο Ραφίνια σφράγισε την επιτυχία των «Μπλαουγκράνα» με μια έξυπνη πάσα στον Γκάβι (70΄) και οκτώ λεπτά αργότερα ήταν ο Βραζιλιάνος που έγινε σκόρερ, από την ασίστ του Άλμα.