Κακός μπελάς για τη Λίβερπουλ η Μπράιτον

REUTERS/David Klein

Μετά το εμφατικό 3-0 στο πρωτάθλημα οι «Γλάροι» νίκησαν κι άφησαν εκτός Κυπέλλου την κάτοχο του τίτλου.

Η κάτοχος του τίτλου, Λίβερπουλ, αποκλείστηκε από το Κύπελλο Αγγλίας μετά την ήττα με 2-1 από την Μπράιτον, στον τέταρτο γύρο της διοργάνωσης.

Ο Χάρβεϊ Έλιοτ έβαλε μπροστά τη Λίβερπουλ, ο Λιούις Ντανκ ισοφάρισε πριν το ημίχρονο και το σκορ παρέμεινε στο 1-1 μέχρι που ο Καόρου Μιτόμα βρήκε δίχτυα στο 90΄+2.

Ήταν η δεύτερη φορά που οι «Γλάροι» νίκησαν τους «Κόκκινους» αυτόν τον μήνα, καθώς είχε προηγηθεί το επιβλητικό 3-0 απέναντι στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ για την Πρέμιερ Λιγκ.

Ο έφηβος μέσος της Λίβερπουλ, Έλιοτ, την έβαλε μπροστά στο 30΄ με ένα συρτό σουτ, μετά από έξυπνη πάσα του Μοχάμεντ Σαλάχ.

Η Μπράιτον ισοφάρισε εννέα λεπτά αργότερα, ο Σαλάχ έχασε μια καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο και το ίδιο έκανε και ο Σόλι Μαρτς για την Μπράιτον, προτού ο Μιτόμα κρίνει την αναμέτρηση στις καθυστερήσεις.