Μία από τα ίδια και στην Μπολόνια ο Παναθηναϊκός

Το «τριφύλλι» εμφάνισε τις γνωστές αγωνιστικές παθογένειές του απέναντι στη Βίρτους, με αποτέλεσμα να γνωρίσει τη 13η ήττα σε 20 αγώνες.

Ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη προσπάθεια για 34 λεπτά, προσπέρασε την Βίρτους Μπολόνια (57-55) στο 33΄, αλλά αντί αυτό να λειτουργήσει ως εφαλτήριο ανάκαμψης οδήγησε σε ένα εξάλεπτο… μπλακ άουτ.

Έτσι οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 74-64 από την ιταλική ομάδα για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας και είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 7-13, ενώ η Βίρτους έφτασε στο 9-11.

Το συγκρότημα του Σέρτζιο Σκαριόλο ξεκίνησε δυνατά και στο 8ο λεπτό ήταν μπροστά με 18-9, ενώ στο 12΄ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 14 πόντους (25-11).

Μια έκρηξη του «τριφυλλιού» από την περιφέρεια απέφερε το 29-24 στο 16΄, αλλά η Βίρτους εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 43-30.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε στην άμυνα και με τους ΠονίτκαΠαπαγιάννη μπροστάρηδες προηγήθηκε με 57-55 στο 33΄.

Περιέργως, στο σημείο εκείνο οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς έμειναν χωρίς πόντο για περίπου έξι λεπτά, ενώ οι γηπεδούχοι την ίδια ώρα έτρεξαν σερί 14-0 και τελείωσαν οριστικά το παιχνίδι…

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64.