Ήττα στις λεπτομέρειες για Παναθηναϊκό στη Βαλένθια

Οι «πράσινοι» αυτοκτόνησαν στην κανονική διάρκεια χάνοντας με παιδαριώδη τρόπο την τελευταία επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 91-94 από τη Βαλένθια στην παράταση (κανονική διάρκεια 84-84), στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και είδε το νικηφόρο σερί του (4-0) να διακόπτεται να το ρεκόρ του να υποχωρεί στο 6-7, ενώ το ίδιο έχουν και οι Ισπανοί.

Μια ήττα που κάλλιστα θα μπορούσε να έχει αποφευχθεί αν ο Μπέικον δεν «ροκάνιζε» ακούσια το χρόνο στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, που κατέληξε σε άστοχο σουτ του ίδιου.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο και παίρνοντας 12 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ έφτασαν ακόμη και στο +9 (17-26), για να απαντήσουν οι «νυχτερίδες» με σερί 11-0 και να βρεθεί στο +6 (44-38), για να κλείσει το ημίχρονο στο 44-41 του ημιχρόνου.

Ακολούθησε… καταιγίδα των Ισπανών από την περιφέρεια και με σερί 12-0 ξέφυγαν με 59-45 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά ο Μπέικον πήρε την κατάσταση στα χέρια του και το «τριφύλλι» πλησίασε αρκετά (68-63) λίγο πριν τη λήξη της περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με τον Γουόλτερς να προστίθεται στις επιθετικές λύσεις ισοφάρισε σε 70-70. Η Βαλένθια ξεμάκρυνε εκ νέου (80-73), για να απαντήσουν οι «πράσινοι» με σερί του Μπέικον και δύο βολές του Γουίλιαμς για το 82-82, στο 1:07 πριν το τέλος, ενώ ο πρώτος απάντησε στο νέο προβάδισμα της Βαλένθια, 84-84, στα 30’’.

Οι γηπεδούχοι αστόχησαν, αλλά το ίδιο και ο Μπέικον στο μακρινό τρίποντο που πήρε στην εκπνοή, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε, 90-91, με τρίποντο του Μπέικον, αλλά η Βαλένθια με τέσσερις σερί πόντους του Ριβέρο πέρασε με 94-91 στα 27’’, ενώ στην τελευταία επίθεση Γουόλτερς και Γουίλιαμς αστόχησαν.