Χαμηλό εμπόδιο ο Κολοσσός για τον Ολυμπιακό

Η ομάδα της Ρόδου ακολούθησε τους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια το πειραϊκό συγκρότημα επέβαλε πλήρως το ρυθμό και το παιχνίδι του φτάνοντας άκοπα στην έκτη νίκη σε έξι παιχνίδια στην Α1 Ανδρών.

Ο Ολυμπιακός έφτασε με άνεση στο τελικό 99-64 επί του Κολοσσού στο ΣΕΦ και παρέμεινε αήττητος στην Basket League με έξι νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολύ καλό ρυθμό και ομαδική λειτουργία που αποδεικνύεται από τα 12/25 τρίποντα και τις 27 ασίστ που μοίρασαν.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Πίτερς με 21 πόντους (6/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), ενώ τον ακολούθησε ο ΜακΚίσικ ο οποίος πέτυχε 14 πόντους με 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/3 βολές, ενώ μοίρασε 5 ασίστ.

Διψήφιοι ήταν, επίσης ο «αλάνθαστος» Φαλ, που σκόραρε 12 πόντους με 2/2 βολές, 5/5 δίποντα και ο Παπανικολάου, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους και εκείνος με μια χαμένη βολή (3/3 τρίποντα, 1/1 δίποντο και 1/2 βολές).

Για την ομάδα της Ρόδου πρώτος σκόρερ ήταν ο Σταρκς, με 21 πόντους.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 23-16, αλλά στα πρώτα 4’ και 30’’ της δεύτερης ο Ολυμπιακός δημιούργησε επιμέρους σκορ 12-2 και η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +17 (35-18), για να λήξει το ημίχρονο με νταμπλ σκορ (50-25) και το υπόλοιπο  της συνάντησης να αποκτήσει χαρακτήρα διεκπεραίωσης.