Η Μπενφίκα «έκλεψε» την πρωτιά από την Παρί

Joao Mario of SL Benfica celebrates after scoring a goal during the UEFA Champions League group 8

Οι Πορτογάλοι πέτυχαν τέσσερα γκολ στα τελευταία 26 λεπτά του αγώνα τους στη Χάιφα και πήραν την πρώτη θέση στον όμιλο από την Παρί με το κριτήριο των περισσότερων εκτός έδρας γκολ.

Η φάση των ομίλων του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ ολοκληρώθηκε με άλλο ένα επικό φινάλε, τη νύχτα της Τετάρτης στον 8ο όμιλο, με την Μπενφίκα να κατακτά την πρώτη θέση στις καθυστερήσεις και να αφήνει δεύτερη την Παρί Σεν Ζερμέν.

Με έξι διαφορετικούς σκόρερ και το γκολ της πρωτιάς στις καθυστερήσεις από τον Ζοάο Μάριο, οι «Αετοί της Λισαβόνας» συνέτριψαν στο Ισραήλ την Μακάμπι Χάιφα με 6-1.

Την ίδια ώρα η Παρί Σεν Ζερμέν νικούσε στο Τορίνο τη Γιουβέντους με 2-1, με αποτέλεσμα Γάλλοι και Λουζιτανοί να ισοβαθμήσουν απολύτως στην τελική βαθμολογία.

Οι δύο ομάδες είχαν από 14 βαθμούς, ισοπαλία 1-1 και στα δύο μεταξύ τους παιχνίδια και ίδιο συντελεστή γκολ, 16-7! Τελικά τη λύση έδωσε το 7ο κριτήριο της UEFA γι΄ ανάλογες περιπτώσεις που είναι τα περισσότερα εκτός έδρας γκολ, όπου η Μπενφίκα μετρούσε 9 έναντι 6 της Παρί.

Είναι αξιοσημείωτο πως η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ σκόραρε τέσσερα γκολ στα τελευταία 26 λεπτά του αγώνα χαλώντας τη.. γιορτή του Κιλιάν Μπαπέ,  ο οποίος σε ηλικία 23 ετών και 317 ημερών έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία του Champions League που έχει σημειώσει 40 γκολ, ξεπερνώντας τον (συμπαίκτη του) Λιονέλ Μέσι.

Η Γιουβέντους, παρά την ήττα κατέλαβε την τρίτη θέση και θα συνεχίσει στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, χάρις στην ήττα της Μακάμπι, αλλά με μόλις 3 βαθμούς σε 6 αγώνες, εκείνους στο Πιεμόντε απέναντι στην ομάδα της Χάιφα.

Η Μίλαν, στο άλλο παιχνίδι που «έκαιγε», με πρωταγωνιστή τον Ολιβιέ Ζιρού που πέτυχε 2 γκολ και μοίρασε άλλες τόσες ασίστ, «διέλυσε» με 4-0 τη Σάλτσμπουργκ κι έγινε η 16η και τελευταία ομάδα που το νέο έτος θα τη βρει στα νοκ άουτ παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αποτελέσματα και σκόρερ (Τετάρτη 2/11):

5ος όμιλος
Τσέλσι-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-1 (18΄ Στέρλινγκ, 30΄ Ζακάρια – 7΄ Πέτκοβιτς)

Μίλαν-Σάλτσμπουργκ 4-0 (14΄, 57΄ Ζιρού, 46΄ Κρούνιτς, 90΄+1 Μεσίας)

6ος όμιλος
Ρεάλ Μαδρίτης-Σέλτικ 5-1 (6΄ πεν. Μόντριτς, 21΄ πεν. Ροντρίγκο, 51΄ Ασένσιο, 61΄ Βινίσιους, 71΄ Βαλβέρδε – 84΄ Ζότα)

Σαχτάρ-Λειψία 0-4 (10΄ Ενκουκού, 50΄ Σίλβα, 62΄ Σομποζλάι, 68΄ Όλμο)

7ος όμιλος
Μάντσεστερ Σίτι-Σεβίλη 3-1 (52΄ Λιούις, 73΄ Άλβαρεζ, 83΄ Μαχρέζ – 31΄ Μιρ)

Κοπεγχάγη-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-1 (41΄ Χάραλντσον – 23΄ Τ. Αζάρ)

8ος όμιλος
Γιουβέντους-Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 (39΄ Μπονούτσι – 13΄ Μπαπέ, 69΄ Μέντες)

Μακάμπι Χάιφα-Μπενφίκα 1-6 (26΄ πεν. Σερί – 20΄ Ράμος, 59΄ Μούσα, 69΄ Γκριμάλντο, 73΄ Ράφα Σίλβα, 88΄ Αραούχο, 90΄+2 Ζοάο Μάριο)