Επιστροφή στις νίκες για τον Βόλο

Ο Βόλος πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κι επικράτησε με 2-0 του ουραγού Ιωνικού στο Πανθεσσαλικό στάδιο, στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής.

Οι Θεσσαλοί σημείωσαν την πρώτη εντός έδρας νίκη τους κι έφτασαν Ολυμπιακό και Ατρόμητο στους 8 βαθμούς, ενώ το συγκρότημα της Νίκαιας παραμένει στην τελευταία θέση με ένα βαθμό.

Στο 15΄ ο Μεθκίθα μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα προς τον Οζέγκοβιτς και ο Σέρβος, που ήρθε για να αντικαταστήσει τον Φαν Βέερτ, άνοιξε το σκορ με προβολή και ταυτόχρονα πέτυχε το δεύτερο σερί τέρμα του στη Λίγκα, μετά από εκείνο στο Φαληρο.

Στο 22΄ και σε μακρινό σουτ του Μίλο η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο Μύγας σκόραρε, αλλά υπόδειξη του VAR το γκολ του Ιωνικού δεν μέτρησε επειδή ο Μύγας ήταν σε θέση οφσάιντ όταν πήρε το ριμπάουντ.

Η ομάδα της Μαγνησίας «κλείδωσε» τη νίκη και τους τρεις βαθμούς νωρίς στο ξεκίνημα της επανάληψης, όταν στο 54΄ ο Λούνα έπιασε ένα απίθανο μακρινό σουτ νικώντας τον Χουτεσιώτη για το τελικό 2-0.