Παγκόσμιο υγρού στίβου: Έβδομη η Εθνική πόλο Γυναικών

Η Εθνική ομάδα πόλο των Γυναικών νίκησε με 16-7 τη Γαλλία και κατέλαβε την 7η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βουδαπέστης.

Η Αλεξία Καμμένου έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες. Πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε με πέντε τέρματα η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, πολυτιμότερη παίκτρια του αγώνα η Χριστίνα Σιούτη.

Η Εθνική, που είχε νικήσει και στον όμιλο τη Γαλλία 15-4, μπήκε από την αρχή οδηγός στο σκορ. Προηγήθηκε 5-2 και 8-3 στο ημίχρονο ενώ στην επανάληψη διεύρυνε τη διαφορά κι έφτασε στα + 9 γκολ.

Η Εθνική έπαιξε με τις Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη 1, Μαργ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 2, Νίνου 1, Πάτρα 1, Σιούτη 2, Β. Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Σωτηρέλη.