Ευρωμπάσκετ 2021: Νίκη στη Βοσνία και 2Χ2 για την Εθνική

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ διπλασίασε τις νίκες της, επί ισάριθμων αγώνων, στον 8ο προκριματικό όμιλο του Ευρωμπάσκετ 2021, νικώντας στην Τούζλα τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 70-65.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ελληνική ομάδα μπροστά με «βραχεία κεφαλή» (17-16), σε ένα παιχνίδι χωρίς ρυθμό και με αστοχία εκατέρωθεν, με τον Λαρεντζάκη να δίνει τις λύσεις.

Στο 13΄ η «γαλανόλευκη» πέρασε με 20-16, αλλά τα τρία φάουλ του άσου της Μούρθια και ο τραυματισμός του Κατσίβελη χάλασαν το μομέντουμ που είχε πετύχει η Εθνική και επέτρεψαν στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 29-28 στο 17΄.

Στο σημείο εκείνο, όμως, Αγραβάνης και Μποχωρίδης βγήκαν μπροστά, η άμυνα «έσφιξε» και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πέρασε με 6 πόντους (40-36) στο ημίχρονο.

Η Ελλάδα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με επιμέρους σκορ 19-9 εκτόξευσε τη διαφορά ακόμη και στο +16 (59-43) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, στοιχείο που της επέτρεψε να φτάσει χωρίς ιδιαίτερο άγχος ως το τέλος.

Οι Βόσνιοι έκαναν το 55-63 στο 37΄ και με τον Πάσαλιτς το 58-63 λίγο αργότερα, όμως ο Λαρεντζάκης αρχικά (δίποντο) και ο Αγραβάνης με τρίποντο έφεραν στο σκορ στο 61-68 και το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά.