Νίκησε στη Ρόδο όταν έπαιξε άμυνα ο Παναθηναϊκός

Παίζοντας καλή άμυνα και τρέχοντας ένα εξωπραγματικό σερί 32-0 (!), ο Παναθηναϊκός νίκησε με 88-64 τον Κολοσσό Ρόδου στο «σμαραγδένιο νησί», στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League.

Στο 25΄ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 51-48, αλλά στη συνέχεια οι «πράσινοι» δεν δέχθηκαν καλάθι ως το 34ο λεπτό, σκοράροντας σε αυτό το διάστημα 32 πόντους.

Οι «θαλασσί» προηγήθηκαν με 42-33 στο ξεκίνημα της επανάληψης, παίρνοντας τη μεγαλύτερη διαφορά τους, αλλά σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, που με επιμέρους σκορ 15-6 ισοφάρισε (48-48) με τρίποντο του Μέικον.

Με τον Νέντοβιτς να «ξεμπλοκάρει» επιθετικά το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 67-51 στο 30΄, καθιστώντας το υπόλοπο της αναμέτρησης τυπική διαδικασία.