«Διπλό» του Ιωνικού στην Κρήτη

Στην εναρκτήρια αναμέτρηση των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας ο Ιωνικός πέρασε με νίκη 3-2 από το «Θ. Βαρδινογιάννης» απέναντι στον ΟΦΗ.

Χωρίς ουσιαστικό βαθμολογικό κίνητρο, οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν ελεύθερα και πρόσφεραν εξαιρετικό θέαμα στο κοινό που παρακλούθησε τη συνάντηση.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού ήταν εξαιρετική και πολύ ουσιαστική στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε 3-0 με τα γκολ των Ρομαό (11΄), Μύγα (39΄) και Ντάλσιο (45΄), τα δύο πρώτα από ασίστ του Άοσμαν.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Φελίπε μείωσε για τον ΟΦΗ σε 1-3, ενώ στο 56΄ ο Ντουρμισάι έγραψε το (τελικό) 2-3.

Στη συνέχεια η άμυνα του Ιωνικού άντεξε στην πίεση και η ομάδα της Νίκαιας πέτυχε την πρώτη νίκη της απέναντι στους Κρήτες φέτος, αφού στην κανονική διάρκεια είχε χάσει στο Ηράκλειο (1-2) και είχε παραχωρήσει «λευκή» ισοπαλία εντός έδρας.