Η «Μπάρτσα» της ανατροπής

Η Μπαρτσελόνα του Τσάβι είναι μια άλλη ομάδα στα χέρια του Καταλανού τεχνικού.

Εκτός από ποιότητα και θέαμα στις λίγες εβδομάδες που έχει την ομάδα στα χέρια του η μεγάλη ποδοσφαιρική δόξα των «Μπλαουγκράνα», η Μπαρτσελόνα φαίνεται να αρχίζει να χτίζει επίσης το μέταλλο, τη νοοτροπία και τη φιλοσοφία που διέκριναν την «Μπάρτσα» επί των ημερών του ιδίου, του Μέσι και του Ινιέστα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 44ο λεπτό με τον Φιντέλ και κράτησαν το προβάδισμα ως το 60΄, όταν ισοφάρισε ο Φεράν Τόρες. Εν τέλει, η ασφυκτική πίεση των Καταλανών καρποφόρησε για δεύτερη φορά στο 84ο λεπτό, όταν ο Ντεπάι έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους ευστοχώντας από τα 11 βήματα.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε και η Κάντιθ, η οποία επίσης στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής στην Ισπανία επικράτησε με 2-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο με γκολ των Αλκαράθ (55΄) και Ιντρίσι (63΄) και βρέθηκε στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού.