Πρωταθλήτρια Αφρικής η Σενεγάλη

Πρωταθλήτρια Αφρικής, για πρώτη φορά στην Ιστορία της, στέφθηκε η Σενεγάλη, που επικράτησε στα πέναλτι της Αιγύπτου με 4-2 στα πέναλτι, αφού κανονική διάρκεια και παράταση ολοκληρώθηκαν στο 0-0.

Οι νικητές είχαν δύο αποτυχημένες προσπάθειες, το 2002 και 2019, ενώ η Αίγυπτος είναι η πολυνίκης στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, με επτά κατακτήσεις.

Μετά από τέσσερις συνεχείς αγώνες που οδηγήθηκαν στην παράταση και δύο νίκες στα πέναλτι (Καμερούν και Ακτή Ελεφαντοστού) αυτή τη φορά οι «Φαραώ» δεν τα κατάφεραν στη «ρώσικη ρουλέτα».

Ένα δοκάρι του Αμπντελμονέμ στη δεύτερη εκτέλεση και μία απόκρουση του Μεντί στο 4ο του Λασίν, έδωσαν την ευκαιρία στην Σενεγάλη, που έχασε μόνο ένα πέναλτι με τον Σαρ, να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου της διοργάνωσης που έλαβε χώρα στο Καμερούν.

Ο Σάντιο Μανέ στο 7΄ δεν κατάφερε να σκοράρει με πέναλτι (απέκρουσε ο Μεντί), ενώ η Αίγυπτος παρέμεινε χωρίς νίκη στην κανονική διάρκεια της νοκ άουτ φάσης.