«Ξέρανε» τη Μίλαν στο «Σαν Σίρο» η Νάπολι

Ένα γκολ του Ελίφ Ελμάς στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Σαν Σίρο» έδωσε πολύ μεγάλη νίκη της Νάπολι μέσα στην έδρα της Μίλαν (1-0) και ξανάβαλε τους «παρτενοπέι» στη διεκδίκηση του τίτλου.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, που ήταν απόψε στον πάγκο των Ναπολιτάνων μετά την τιμωρία του, συνδυάστηκε με το «διπλό» χάρις στο οποίο η ομάδα του ιταλικού Νότου έφτασε στους 39 βαθμούς κι έπιασε στη δεύτερη θέση τους Λομβαρδούς, με τα δύο συγκροτήματα να απέχουν τέσσερις πόντους από την κορυφή και την Ίντερ.

Ταυτόχρονα, η Νάπολι διατήρησε την παράδοση που έχει απέναντι στη Μίλαν και τη θέλει αήττητη στους τελευταίους επτά αγώνες της, έχοντας χάσει για τελευταία φορά στην πρωτεύουσα της Λομβαρδίας τον Δεκέμβριο του 2014 (0-2)!

Στο 90ό λεπτό ο Φρανκ Κεσί σκόραρε για τους γηπεδούχους, αλλά το γκολ ακυρώθηκε με χρήση του VAR.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Κάλιαρι-Ουντινέζε 0-4 (4΄ Μακενγκό, 45΄, 69΄ Ντεουλοφέου, 50΄ Μολίνα)
  • Φιορεντίνα-Σασουόλο 2-2 (51΄ Βλάοβιτς, 61΄ Τορέιρα – 32΄ Σκαμάκα, 37΄ Φρατέζι)
  • Σπέτσια-Έμπολι 1-1 (50΄ αυτ. Μαρκίτσα – 72΄ αυτ. Νικολάου)
  • Σαμπντόρια-Βενέτσια 1-1 (1΄ Γκαμπιαντίνι – 87΄ Ανρί)
  • Τορίνο-Βερόνα 1-0 (26΄ Πομπέγκα)
  • Μίλαν-Νάπολι 0-1 (5΄ Ελμάς)