Στη Ρίβερ Πλέιτ το Superclasico

Η Ρίβερ Πλέιτ ήταν η νικήτρια του Superclasico, κατά πολλούς κορυφαίου αγώνα στον κόσμο, επικρατώντας στο «Μονουμεντάλ» της Μπόκα Τζούνιορς με 2-1 και ανεβαίνοντας στην κορυφή της Primera Division, με παιχνίδι περισσότερο από την Ταγέρες που ακολουθεί στον ένα βαθμό.

Εν πολλοίς η έκβαση του αγώνα κρίθηκε στο 16ο λεπτό, όταν ο Μάρκος Ρόχο άφησε με 10 παίκτες τους «χεϊνέσες». Εννέα λεπτά αργότερα ο Χουλιάν Άλβαρες άνοιξε το σκορ για τους «μιλιονάριος» και ήταν ο ίδιος που διπλασίασε στο 43΄ δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στη Ρίβερ.

Η Μπόκα Τζούνιορς, που είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, μείωσε με τον Κάρλος Ζαμπράνο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και είναι ένατη με 21 βαθμούς σε 14 παιχνίδια, έναντι των 30 της αιώνιας αντιπάλου της.