Βόλεϊ: Στο 2ο προκριματικό γύρο του Champions League οι Γυναίκες του Ολυμπιακού

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού νίκησε με 3-1 σετ (20-25, 25-14, 18-25, 20-25) την Αστερίξ στο Βέλγιο, διπλασίασε τις επιτυχίες της καθώς είχε προηγηθεί η επιτυχία στο Ρέντη με το ίδιο σκορ και προκρίθηκε στον 2ο προκριματικό γύρο του Tσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκες» χρειάζονταν απλώς δυο σετ μετά τη νίκη με 3-1 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη», όμως έφεραν εις πέρας την αποστολή τους με μια νίκη γοήτρου, που ταυτόχρονα αποκάλυψε και το βάθος του ρόστερ.

Ο Ολυμπιακός κατάκτησε το πρώτο σετ, δέχθηκε την ισοφάριση (1-1) και στο τρίτο με εντυπωσιακή ανατροπή και τις Ζιώγα, Γενιτσαρίδη να έχουν αντικαταστήσει επάξια τις Χίπε – Σάλας, «σφράγισε» το εισιτήριο της πρόκρισης.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο θα είναι η Μινσκ, την οποία θα φιλοξενήσει στο πρώτο παιχνίδι στο Ρέντη την Πέμπτη 7 Οκτωβρίου (19:00), ενώ το δεύτερο θα διεξαχθεί στη Λευκορωσία, μια εβδομάδα αργότερα (14/10, 18:00).