Παραολυμπιακοί Αγώνες 2020: Χάλκινο μετάλλιο ο Τσαπατάκης

Το 5ο μετάλλιο στην Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο χάρισε ο Αντώνης Τσαπατάκης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα 100μ. πρόσθιο SB4 της κολύμβησης με χρόνο 1:40.20

Παγκόσμιο ρεκόρ σημείωσε ο Ρώσος Τσερνιάεφ με 1:31.96, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, ενώ το αργυρό πήγε στον Κολομβιανό Φουέντες με χρόνο 1:35.86.

Το σημερινό ήταν το τέταρτο χάλκινο της ελληνικής αποστολής μετά από αυτά που κατέκτησαν οι Μπακοχρήστου, Τριανταφύλλου και Μιχαλεντζάκης, ενώ το ασημένιο κατέκτησε ο Κωνσταντινίδης στον στίβο.

Ο υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού Λευτρέρης Αυγενάκης με ανάρτησή του στα σόσιαλ μίντια συνεχάρη τον χάλκινο παραολυμπιονίκη με το ακόλουθο μήνυμα:

«Θερμά συγχαρητήρια στον Παραολυμπιονίκη κολυμβητή μας, Αντώνη Τσαπατάκη. Με επιμονή και πίστη δικαιώθηκε και ανεβαίνει στο βάθρο των 100μ. πρόσθιο, έπειτα από τις 4ες θέσεις σε Λονδίνο και Ρίο».