Bundesliga: «Ψάχνει» την πρώτη της νίκη η Αϊντραχτ, γκολ και τραυματισμό ο Μαυροπάνος

Ούτε απέναντι στην Αρμίνια Μπίλεφελντ δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στην Bundesliga η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (1-1), εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στον 4ο όμιλο του Europa League.

Γκολ και θέαμα στη Στουτγκάρδη, με την Φράιμπουργκ να επικρατεί 3-2 της ομάδας του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου, ο οποίος μείωσε σε 1-3.

Η Άιντραχτ άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Χάουγκε, κρατούσε το πρώτο εφετινό «τρίποντο» έως το 86΄, αλλά τότε οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα»  με γκολ του Βίμερ.

Η Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου ηττήθηκε 3-2 απ’ την Φράιμπουργκ στην έδρα της μετά από ένα θεαματικό παιχνίδι με πολλά γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα είχαν προηγηθεί 3-0, ωστόσο, μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει σε 2-3!

Παρά την πίεση που άσκησε στην επανάληψη η Στουτγκάρδη δεν έφτασε στην ισοφάριση, με τον Μαυροπάνο να σκοράρει, ωστόσο, στη συνέχεια στάθηκε άτυχος καθώς τραυματίστηκε κι έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 61ο λεπτό.

Πολύ εύκολη ήταν η δουλειά για την Λεβερκούζεν στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, την οποία συνέτριψε με 4-1. Οι ασπιρίνες προηγήθηκαν με δύο αυτογκόλ!

Η Κολωνία, επίσης, νίκησε με 2-1 την Μπόχουμ, με τον Λαμπρόπουλο να αγωνίζεται σε όλο το ματς, ενώ η Μάιντς δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στη «νεοφώτιστη» Γκρόιτερ Φιρτ με 3-0.