Σούπερ Λίγκα: «Χρυσό» βαθμό στη Ξάνθη ο Πανθρακικός (0-0)

Σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού απέσπασε ο Πανθρακικός στα Πηγάδια από τη Ξάνθη (0-0), στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Η Ξάνθη είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα 45 λεπτά και δύο μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί.

Και στις δύο περιπτώσεις, όμως, ο γκολκίπερ του Πανθρακικού, Αθανασιάδης, έδειξε την κλάση του και στο 3΄ απόκρουσε το δυνατό σουτ του Λουσέρο και στη συνέχεια η μπάλα σταμάτησε στο δεξί του δοκάρι, ενώ στο 38΄ έκανε νέα μεγάλη επέμβαση στο πλασέ του Καπετάνου.

Ο στόχος του Πανθρακικού ήταν να μη δεχτεί γκολ και στον τομέα αυτό η ομάδα του Ρόκα πέτυχε απόλυτα στο στόχο της.

Άτυχη στάθηκε για δεύτερη φορά στο ματς η Ξάνθη, στο 67΄, όταν το σουτ του Καπετάνου σταμάτησε ξανά στο δοκάρι του Αθανασιάδη, στην κορυφαία και μοναδική μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο.

Η άμυνα του Πανθρακικού άντεξε στην πίεση που άσκησαν οι παίκτες της Ξάνθης, με την ομάδα της Κομοτηνής να παίρνει το δεύτερο βαθμό μακριά από την έδρα της σε 9 παιχνίδια, ενώ από την πλευρά της η Ξάνθη κράτησε το αήττητο που έχει στα Πηγάδια (6-2-0).