Στην κορυφή και η Ξάνθη, 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης

Η Ξάνθη έκανε το 3Χ3 στο φετινό πρωτάθλημα, με το ίδιο σκορ μάλιστα, καθώς επιβλήθηκε στα Πηγάδια του Αστέρα Τρίπολης με 2-1 στο καλύτερο ξεκίνημα της Ιστορίας της.

Έτσι, η ακριτική ομάδα συνεχίζει χέρι-χέρι με τους Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, που επίσης δεν έχουν απώλεια έως τώρα στα παιχνίδια τους, ενώ οι Αρκάδες παραμένουν χωρίς βαθμό, αφού είχαν χάσει και από Ολυμπιακό, ΑΕΚ.

Η Ξάνθη είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και στο 19ο λεπτό προηγήθηκε, όταν από σέντρα του Στούργκεον ο Τζουρίτσκοβιτς άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι.

Στο 55΄ και ύστερα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Στούργκεον, που με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αστέρας κατάφερε να μειώσει στο τελικό σκορ, όταν ο Μαρκ Φερνάντεθ πήρε την πάσα από τον Μπαράλες, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Σάο Μπέντο.

Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά μέτρησε με τη χρήση του VAR.