Πρώτη νίκη για Πανιώνιο, 1-0 την ΑΕΛ

Ο Πανιώνιος πανηγύρισε την πρώτη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα, επιβληθείς στη Νέα Σμύρνη με 1-0 της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, στο ντεμπούτο του Νίκκι Παπαβασιλείου στον πάγκο του.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 56ο λεπτό με ωραία προσπάθεια και δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής ο Μαξίμοβιτς, που έπαιξε το «1-2» με τον Καμαρά.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, για την επέτειο της Μικρασιατικής καταστροφής. Με τη νίκη τους οι «κυανέρυθροι» απάλειψαν 3 βαθμούς από τους -6 με τους οποίους ξεκίνησαν το πρωτάθλημα.

Πάντως, οι «βυσσινί» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και είχαν ευκαιρίες στο 5΄ με τον Ουάρντα (σουτ δίπλα από το δοκάρι) και στο 29΄ με τον Φατιόν (δυνατό σουτ πάνω στον Κότνικ).

Η ΑΕΛ τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς στο 79ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ζίφκοβτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.