Χάντμπολ: Εθνική Ανδρών… «3Χ3»

Επίδειξη δύναμης από την Εθνική Ανδρών στην Κοζάνη, που νίκησε με το εμφατικό 36-22 τη Φινλανδία και έκανε το «3 στα 3» στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2021.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έλεγχε πλήρως το ματς μετά το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας εντυπωσιακή άμυνα και κορυφαίους τους Μπουκοβίνα και Μάλλιο .

Η Εθνική ξεκίνησε μουδιασμένα, με τους Φιλανδούς να προηγούνται 2-0 (3’) και 4-1 (6’) και 5-3 στο 7:40. Με τον Μπουκοβίνα να πραγματοποιεί πολύ καλές επεμβάσεις και την άμυνα να ανεβάζει την απόδοσή της, η Εθνική έτρεξε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά 10-5 στο 16:45.

Η Εθνική ξέφυγε με +6 (12-6) στο 18:47 και με τα γκολ των Ηλιόπουλου, Δομπρή και Πασσιά κράτησε το προβάδισμα κα πήγε στα αποδυτήρια με +4 (17-13).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Γαλανόλευκη έδειξε αποφασισμένη να «καθαρίσει» το παιχνίδι και το κατάφερε φτάνοντας την διαφορά στα 9 γκολ (24-15) στο 40:19 με φοβερή άμυνα και τους Μάλλιο, Μυλωνά να βρίσκουν τον δρόμο για τα δίχτυα αρκετές φορές.

Η Ελλάδα όχι μόνο δεν… χαλάρωσε, αλλά έδειξε και διάθεση να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ανεβάζοντας την διαφορά στα 10 γκολ (27-17) με τον Μάλλιο στο 46:11. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική κράτησε την εξαιρετική της άμυνα και με πολύ καλές επιλογές κατάφερε να νικήσει με το εμφατικό 36-22.

Στη διάρκεια του αγώνα και συγκεκριμένα στο 24-17 υπέστη μυϊκό τραυματισμό ο Δημήτρης Τζηράς, η κατάσταση του οποίου θα εκτιμηθεί αύριο.