NBA: Τα ρεκόρ του Giannis στο Game 2 με το Φοίνιξ

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τα έκανε όλα στο Game 2 των τελικών του ΝΒΑ με το Φοίνιξ, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του και το Μιλγουόκι βρίσκεται, πλέον, με την «πλάτη στοιν τοίχο» (0-2) ενόψει της συνέχειας της σειράς που πηγαίνει στην έδρα των «Μπακς».

Ο Έλληνας σούπερ σταρ στο ματς που ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα και βρήκε νικητές τους «Σανς» με 118-108, έκανε μία σειρά από ρεκόρ, που όμως, δεν αρκούσαν για να φτάσει η ομάδα του στο 1-1.

Πιο συγκεκριμένα:

1. Με τους 42 πόντους που πέτυχε έκανε ρεκόρ καριέρας στα playoffs

2. Οι 20 πόντοι που σημείωσε στην 3η περίοδο ήταν οι περισσότεροι που έχει πετύχει κάποιος παίκτης σε αγώνα NBA Finals τα τελευταία 25 χρόνια. Το προηγούμενο ρεκόρ με 19 πόντους έκαστος, είχαν ο Κόμπι Μπράιαντ και ο ΛεΜπρόν Τζέιμς.

3. Έγινε ο τέταρτος παίκτης τα τελευταία 50 χρόνια που σημείωσε τουλάχιστον 20 πόντους σε ένα 12λεπτο, μετά τους Μάικλ Τζόρνταν (1993), Αϊζάια Τόμας (1988 και 1990) και Τζο Ντούμαρς (1989).

4. Είναι από τα ξημερώματα της Παρασκευής (9/07) ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του οργανισμού που είχε +40 πόντους και +10 ριμπάουντ σε έναν αγώνα σε τελικούς της κορυφαίας Λίγκας του πλανήτη.

5. Έγινε ο 5ος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ με τουλάχιστον 10 αγώνες σε μία postseason που σκοράρει τουλάχιστον 30 πόντους και μαζεύει 10 ριμπάουντ, μετά τους Έλτζιν Μπέιλορ, Καρίμ Αμπντουλ-Τζαμπάρ, Σακίλ Ο’Νιλ και Χακίμ Ολάζουον.

6. Είναι μόλις ο δεύτερος παίκτης στα χρονικά του ΝΒΑ μετά τον μεγάλο Σακίλ Ο’Νιλ που τελείωσε έναν αγώνα των τελικών έχοντας +40 πόντους, +10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κοψιματα και +65% στα σουτ.

7. Τέλος, έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία με 40αρα και double-double σε εκτός έδρας αγώνα σε τελικούς ΝΒΑ και η ομάδα του ηττήθηκε, μετά τους Τζον Χάβλιτσεκ των Σέλτικς το 1969 (απέναντι στους ΛΑ Λέικερς) και τον Κέβιν Ντουράντ όταν αγωνιζόταν στο Γκόλντεν Στέιτ το 2018 (σε ματς με το Κλίβελαντ).