Μπιτς βόλεϊ: Ήττα-αποκλεισμός για Αρβανίτη – Καραγκούνη στο Γκστάαντ

Οι Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη έχασαν και το δεύτερο παιχνίδι τους στο τάι μπρέικ και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του τουρνουά τεσσάρων αστέρων στο Γκστάαντ της Ελβετίας.

Η Εθνική ομάδα Γυναικών ηττήθηκε με 1-2 (21-19, 17-21, 12-15) από τις Καναδές Μέγκαν και Νικόλ, καταλαμβάνοντας την 25η θέση στο τουρνουά.

Στο πρώτο σετ η ελληνική ομάδα κράτησε από την αρχή σταθερό προβάδισμα δείχνοντας καλύτερη προσαρμογή στο βροχή, καθώς το 4-2 έγινε 8-3, αλλά οι Καναδές άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (8-6, 9-8).

Οι Ελληνίδες έφτασαν και πάλι στο +4 (16-12) όμως με σερί 1-5 το σκορ έγινε 17-17, για να έχουμε τάιμ άουτ. Με την επιστροφή, επίθεση της Καραγκούνη και κόντρα μπάλα της Αρβανίτη έφεραν το 19-17 και η διαφορά διατηρήθηκε ως το τέλος.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τις Καναδές να ξεφεύγουν 8-5. Με ωραίες άμυνες το ελληνικό δίδυμο προηγήθηκε 9-8 κι από εκείνο το σημείο άρχισε μία μεγάλη μάχη πόντο με πόντο, ως το 16-16. Εκεί η Εθνική «κόλλησε» στην επίθεση, το σκορ έγινε 20-16 για τις αντιπάλους τους και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Οι Ελληνίδες ξεκίνησαν καλύτερα, έφτασαν στο 4-2 κι αμέσως ύστερα έχασαν κόντρα μπάλα για το +3, διατηρώντας πάντως το προβάδισμα ως το 9-7, που έγινε 9-11 με άσο και δύο λάθη, από άουτ επίθεση της Αρβανίτη κι επίθεση στο φιλέ της Καραγκούνη.

Στο 11-12 η Αρβανίτη δεν κατάφερε να κάνει άμυνα, αμέσως ύστερα η Καραγκούνη έκανε κακή υποδοχή (11-14) και παρότι οι δυο τους «έσβησαν» το πρώτο ματς μπολ, στην επόμενη φάση ο αγώνας τελείωσε.