ΡΙΟ 2016 – Ποδόσφαιρο: Στον τελικό με «εξάρα» η Βραζιλία του Νεϊμάρ

Μία από τις πιο εύκολες νίκες της Ολυμπιακής ιστορίας της σημείωσε απόψε η ομάδα της Βραζιλίας.

Οι «βερντεόρο» συνέτριψαν στον πρώτο ημιτελικό των Αγώνων του Ρίο ντε Τζανέιρο με 6-0 την Ονδούρα και προκρίθηκαν στον τελικό της Κυριακής, όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή του αγώνα Νιγηρία-Γερμανία.

Ο Νεϊμάρ σημείωσε το πιο γρήγορο γκολ στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 15ο δευτερόλεπτο, δείχνοντας στους αντίπαλους με το «καλημέρα» ότι δεν είχαν την παραμικρή τύχη.

Το ματς τελείωσε από το πρώτο ημίχρονο, καθώς στο 26ο και 35ο λεπτό ο Γκάμπριελ Ζεσούς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο Μαρκίνιος πέτυχε το 4-0 στο 51΄, ο Λουάν το 5-0 στο 79΄ και ο Νεϊμάρ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με πέναλτι που έκανε ο Παλάσιος στον Λουάν.