Νίκη-γοήτρου η Σαουδική Αραβία στις καθυστερήσεις

Με νίκη γοήτρου αποχαιρέτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας η Σαουδική Αραβία.

Το συγκρότημα του Πίτσι με γκολ του Σαλέμ Αλ Νταουσαρί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων επιβλήθηκε με 2-1 της Αιγύπτου στο Βόλγκογκραντ.

Οι Αφρικανοί προηγήθηκαν στο 22΄ με τον Σαλάχ, αλλά οι Σαουδάραβες απάντησαν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με το πέναλτι του Αλ Φαράζ.

Ο γκολκίπερ των «Φαραώ», Εσάμ Ελ Χανταρί «έγραψε ικστορία» στο ματς, καθώς σήμερα (25/06) έγινε ο γηραιότερος παίκτης που έχει αγωνιστεί ποτέ σε τελική φάση παγκοσμίου κυπέλλου (45 ετών).

Συνδύασε, μάλιστα, αυτό το γεγονός με την απόκρουση πέναλτι (με τη βοήθεια και του δοκαριού) του Αλ Μουαλάντ, στο 41ο λεπτό.

Πλέον, μετά τον αποκλεισμό της Αιγύπτου αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον η στάση που θα κρατήσει ο Μοχάμεντ Σαλάχ, καθώς έχει αναπτυχθεί έντονη φημολογία ότι ο μεγάλος σταρ των «Φαραώ» σκοπεύει να αποσυρθεί από το διεθνές προσκήνιο, μόλις στα 26 του χρόνια.