NBA: Οι Μπακς ζορίστηκαν από τους Γουίζαρντς

Οι Μπακς δυσκολεύτηκαν πολύ από τους Γουίζαρντς στο Μιλγουόκι, αλλά στο τέλος κατόρθωσαν να επικρατήσουν με 135-134 στο Fiserv Forum και να σημειώσουν την τέταρτη συνεχή νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Έτσι, τα «ελάφια» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 42-24 και συνεχίζουν να διεκδικούν τη δεύτερη θέση, έχοντας ελπίδες και για την πρώτη στην ανατολική περιφέρεια.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν έφτασε την παραγωγικότητα που είχε απέναντι στους Νετς, ωστόσο οδήγησε ξανά την ομάδα του με 23 πόντους (με 7/8 βολές, 8/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 μπλοκ σε 29:40 λεπτά.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ εγκατέλειψε τον αγώνα με έξι φάουλ δύο λεπτά πριν τη λήξη, με τον Γουέστμπρουκ να κερδίζει το επιθετικό απ΄ αυτόν.

Εξαιρετικός για τους Μπακς ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 29 πόντους, ενώ ο Πατ Κόνατον είχε 16 και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε για 16 λεπτά, με απολογισμό 3 πόντους (3/4 βολές, 0/2 δίποντα), ένα ριμπάουντ και μία ασίστ, σε 16 λεπτά.

Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι στερήθηκαν τις υπηρεσίες του Κρις Μίντλετον, ενώ στη διάρκεια της αναμέτρησης τραυματίστηκε ο Πι Τζέι Τάκερ.

Την Ουάσινγκτον οδήγησε ο Ράσελ Γουέστμπρουκ, που κατέγραψε το 179ο triple-double στην καριέρα του με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ, 17 ασίστ και τρία 3 κλεψίματα.

Απίθανος για τους «μάγους» και ο Μπράντλι Μπιλ, που σταμάτησε στους 42 πόντους, ενώ ο Ντάνιελ Γκάφορντ είχε 12 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 14 λεπτά.