Νικητής ο Οζιέ στο Ράλι Κροατίας

Ο κάτοχος του τίτλου κι επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, Σεμπαστιιάν Οζιέ (Toyota) αναδείχτηκε νικητής στο Ράλι Κροατίας, τρίτος αγώνας της χρονιάς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα WRC.

Ο Γάλλος Παγκόσμιος Πρωταθλητής πήρε την πρωτιά για 0,6 του δευτερολέπτου, καθώς έχασε χρόνο όταν συγκρούστηκε με επιβατικό Ι.Χ στο Ζάγκρεμπ, ενώ ήταν καθ’ οδόν για την 17η ειδική διαδρομή.

Στη δεύτερη θέση ήταν ο Ουαλός Έλφιν Έβανς (Toyota), ενώ ως τρίτος ανέβηκε στο πόντιουμ ο Βέλγος Τιερί Νεβίλ με Hyundai.

Η Κροατία φιλοξένησε για πρώτη φορά έναν αγώνα του WRC. Η χώρα της Αδριατικής γίνεται, φέτος, η 34η χώρα του κόσμου που φιλοξενεί το WRC και η 19η της Ευρώπης.

Επιπλέον, αυτός είναι ο πρώτος αμιγώς ασφάλτινος αγώνας του θεσμού, μετά το Ράλι Ισπανίας το καλοκαίρι του 2019.