Βόλεϊ: Πρώτη νίκη σε ντέρμπι για τον ΠΑΟΚ

Την πρώτη νίκη σε ντέρμπι με τις άλλες τρεις ομάδες της πρώτης τετράδας πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ, που ανέβηκε στη δεύτερη θέση.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τρεις αθλητές που στο παρελθόν έχουν φορέσει τη φανέλα του Φοίνικα (τον Θάνο Τερζή, τον Γιάννη Τακουρίδη και τον Εβάντρο) νίκησε με 3-1 σετ το «πειρατικό» και κρατήθηκε σστη διεκδίκηση του τίτλου.

Παράλληλα, ο «Δικέφαλος» πήρε την καλύτερη τόνωση ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, την Κυριακή στο Ρέντη.

Ο Φοίνικας υστέρησε στην υποδοχή και στην ανάπτυξη και παρότι ήταν καλύτερος στην αποτελεσματικότητα της επίθεσης και προηγήθηκε και 1-0 σετ δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από τον αγώνα. Είναι η τρίτη ήττα του Φοίνικα στους τέσσερις τελευταίους αγώνες.