Basket League: H κλάση του Σλούκα «έβαψε» στα πράσινα το αιώνιο ντέρμπι

(ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 77-71 και ''κλείδωσε'' την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

«Σφραγίστηκε» και τυπικά η πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της φετινής Basket League. Ο Παναθηναϊκός νίκησε για τρίτη φορά τον Ολυμπιακό στη διοργάνωση, αυτή την φορά με 77-71 και θα έχει το πλεονέκτημα έδρας μέχρι το τέλος των play offs.

Στο κλειστό του ΟΑΚΑ έγινε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με τον Κώστα Σλούκα να κάνει την διαφορά για το «τριφύλλι».

Η πρώτη περίοδος ήταν αρκετά ισορροπημένη στο μεγαλύτερο διάστημα της, μέχρι το σημείο όπου ο Παναθηναϊκός κατάφερε το 15-16, να το κάνει 23-16 με ένα σερί 8-0.Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν ασταμάτητη στην επίθεση και στο 14′ έφτασε να ξεφύγει με 14 πόντους, 34-17. Η αντίδραση του Ολυμπιακού, όμως, ήταν άμεση και με ένα σερί 16-4, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 38-33.

H τρίτη περίοδος έφερε ακόμη πιο κοντά τους δύο ”μονομάχους”, με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά 59-55 στο 30′.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την αντεπίθεσή του και οι δύο ομάδες ήταν στο 68-68 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και στο 72-71 στο 39”.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Σλούκας πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, ευστόχησε σε δύο ελεύθερες φορές και χάρισε στους γηπεδούχους το ροζ φύλλο αγώνα με 77-71.

Ο Σλούκας με 10 πόντους, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Ναν με 17 πόντους, ο Μήτογλου με 15 πόντους και ο Χουάντσο με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Για τους ηττημένους ο Γκος είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ ο Κάνααν 15 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71.