Euroleague: Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό και έκανε βήμα τετράδας

(KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Το ντέρμπι στο ΣΕΦ βάφτηκε «ερυθρόλευκο», με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να επικρατεί 71-65, έχοντας σε τρομερό βράδυ τον Μόουζες Ράιτ.

Φωτιά στη μάχη της τετράδας στη Euroleague έβαλε απόψε ο Ολυμπιακός που επικράτησε επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ με 71-65 και πλέον οι δύο ελληνικές ομάδες είναι ισόβαθμες στο 18-11 και στην τρίτη θέση, αναμένοντας και τα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν καλύτερος, πιο εύστοχος, πιο ”μέσα” στο παιχνίδι, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και κατάφερε να ξεφύγει με δέκα πόντους(17-7) στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με κορυφαίο τον Ράιτ που πέτυχε 11 πόντους μέσα σε πέντε λεπτά και έβαλε δύσκολα στη ρακέτα των φιλοξενούμενων, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παιχνίδι με ένα επιμέρους 26-16 και το ημίχρονο έκλεισε στην απόλυτη ισορροπία ανάμεσα στους δύο αιωνίους, 33-33.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι ”ερυθρόλευκοι” μπήκαν φουριόζοι και με ένα σερί 6-0, έφτασαν στο μεγαλύτερο προβάδισμα στο παιχνίδι με 39-33. H oμάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε με την ίδια ορμή, απέναντι σε έναν γεμάτο λάθη Παναθηναϊκό που ήταν… αλλού εκείνο το διάστημα, και γρήγορα ξέφυγε στο +10 στο 26′, 45-35.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβγαλε αντίδραση και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά, 48-42. O Nαν ήταν on fire επιθετικά και γρήγορα το ”τριφύλλι” μείωσε στον πόντο(48-47) στο 31′, ξαναδίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στο ματς.

Η τελευταία περίοδος κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα και δύο λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με 63-59. H πειραϊκή ομάδα ήταν αποτελεσματική στις κρίσιμες στιγμές, ο Ράιτ με ένα μεγάλο καλάθι έκανε το 67-60 στο 39′ και επί της ουσίας… κλείδωσε την νίκη του Ολυμπιακού που έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με 71-65.

O Ράιτ με 19 πόντους και απόλυτη ευστοχία(9/9) ήταν ο mvp των νικητών. Από κοντά του ήταν ο Πίτερς με 11 πόντους και ο Ουόκαπ με 4 πόντους και 6 ασίστ. Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Μήτογλου με 11 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Ναν με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65.