Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του κόντρα στη Βιλερμπάν

(ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ/EUROKINISSI)

Το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε επί της γαλλικής ομάδας με 85-67 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε απόψε επί της Βιλερμπάν με 85-67 στο κλειστό του ΟΑΚΑ, έφτασε στο 18-10, παραμένει στη τρίτη θέση της Euroleague και συνεχίζει να καταδιώκει την Μπαρτσελόνα που με 19-9 βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων είναι δεδομένα τεράστια και στο σύνολο του Εργκίν Αταμάν έφτασε ένα καλό δεύτερο ημίχρονο για να φτάσει στο ζητούμενο και μάλιστα με διαφορά.

Οι Γάλλοι κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί μόνο στα πρώτα είκοσι λεπτά. Το ”τριφύλλι” όταν ανέβασε την απόδοσή του… χάθηκε στην ορίζοντα και με ένα εκρηκτικό τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με 85-67.

O Γκραντ με 21 πόντους, ο Σλούκας με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Λεσόρ με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Γκριγκόνις με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι για τους ”πράσινους”.

Ο Ντε Κολό με 15 πόντους και 5 ασίστ αλλά και ο Λαβέρν με 11 πόντους ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους.

Tα δεκάλεπτα: 20-17, 38-36, 57-50, 85-67.