Ευρωπαϊκός αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό

Η πειραϊκή ομάδα ηττήθηκε με 0-3 στη Σμύρνη από την Αρκάς και αποκλείστηκε στα προημιτελικά του CEV Cup

O Oλυμπιακός πάλεψε στη Σμύρνη απέναντι στην Αρκάς αλλά η απώλεια του πρώτου σετ από 16-12 και 22-20 έφερε απογοήτευση και τελικά την ήττα με 3-0 και τον αποκλεισμό από τα προημιτελικά του CEV Cup.

Οι «ερυθρόλευκοι» πιέστηκαν στην υποδοχή και στο αντίπαλο μπλοκ και δεν κατάφεραν να πάρουν το σετ που θα τους έβαζε στον αγώνα.

Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν νίκη έστω και με 3-2 σετ ή στη χειρότερη περίπτωση δύο σετ για να οδηγήσει τη διαδικασία στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε και το 2ο σετ όπου παρότι ξεκίνησε με ντεζαβαντάζ 5-1 κατάφερε να ισορροπήσει και να προηγηθεί 21-20, αλλά δεν είχε συνέχεια.

Στο 3ο σετ η Αρκάς είχε συνέχεια προβάδισμα 2-3 πόντους καθώς ο Ολυμπιακός δε μπόρεσε με το σερβίς και το μπλοκ – άμυνα να γυρίσει το σκορ και το ματς.