Το Περιστέρι «καπάρωσε» την τρίτη θέση

Η ομάδα του Σπανούλη νίκησε στην Καρδίτσα την ομώνυμη ομάδα και εδραιώθηκε πίσω από τους «αιώνιους»

Το Περιστέρι πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Καρδίτσας επικρατώντας της θεσσαλικής ομάδας με 95-84 για τη 17η αγωνιστική στη Basket League κι εδραιώνοντας τη θέση του στην τρίτη θέση.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-6, ενώ την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 5-12.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ράγκλαντ με 19 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Τόμπσον πρόσθεσε 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Καρδίτσα μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Μακ με 29 πόντους (6/10 τρίποντα), αλλά ήταν μόνος.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 29-17 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά η αντίδραση των Θεσσαλών έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο στο ημίχρονο (49-42).

Μάλιστα, στο 23΄ οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τέσσερις (55-51) με τρίποντο του Καμπερίδη, αλλά το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 18-7 έφτασε στο 29΄ στο +15 (73-58) και το παιχνίδι πήρε το δρόμο του.