Πανηγυρικά στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ

Ο «Δικέφαλος» συνέτριψε με 5-0 τον Πανσερραϊκό στην Τούμπα και προκρίθηκε με δύο νίκες και συνολικό απολογισμό τερμάτων 9-0

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε πανηγυρικά στο Κύπελλο Ελλάδας με δύο νίκες και συνολικό σκορ 9-0 απέναντι στον Πανσερραϊκό, τον οποίο μετά το 4-0 στις Σέρρες συνέτριψε και απόψε στην Τούμπα, με 5-0.

Στο δρόμο προς τον τελικό η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, επίσης σε διπλούς αγώνες.

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ, όταν ο Τζίμας με «τσίμπημα» ολοκλήρωσε ιδανικά το συνδυασμό Ζίβκοβιτς-Σάστρε και σημείωσε το τέταρτο γκολ του για φέτος.

Έξι λεπτά αργότερα ο Σβαμπ έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, βρήκε τον Ζίβκοβιτς κι εκείνος προχώρησε κι έγραψε το 2-0 με το 13ο εφετινό τέρμα του, σε όλες διοργανώσεις.

Ο Ρικάρντο στο 82΄ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα ασπρόμαυρα μετά από γύρισμα του Σοάρες και τρία λεπτά αργότερα ο Μπράντον έγραψε το 4-0, για βάλει το… κερασάκι στην τούρτα ο Κωνσταντέλιας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.