Αγχώθηκε στο τέλος αλλά νίκησε ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν στο ΟΑΚΑ της Αναντολού Εφές με 83-76 έχοντας απωλέσει μια διαφορά που έφτασε ακόμα και στους 22 πόντους

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 83-76 την Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ για την 20ή αγωνιστική στην Ευρωλίγκας, κάλυψε τη διαφορά της ήττας του στην Κωνσταντινούπολη και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 12-8, υποχρεώνοντας την Εφές σε 13η ήττα.

Κορυφαίος για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Γκριγκόνις με 24 πόντους, ενώ από τον πρώην σύλλογό του διακρίθηκε ο Πλάις, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 38-16 στο 14΄ και δεν επέτρεψαν στους άστοχους φιλοξενούμενους να παρακολουθούν στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα που ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 51-35.

Στο 30΄ το «τριφύλλι» συντηρούσε διψήφια διαφορά, όμως έχασε την ισορροπία στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 16-8 στην τελευταία περίοδο η Εφές μείωσε σε 76-73 στο 38΄, πριν ο Γκραντ με τρίποντο γράψει το 79-73 και επαναφέρει την ομάδα του σε θέση ισχύος.